Gra dla 2-6 osób od 9 lat
Autor gry: Charles Darrow
Producent: Parker Brothers
Dystrybutor: Hasbro Poland

Rekwizyty
Zasady gry
Plansza
Pionki
Euromonopoly
Monopoly Travel
Monopoly Junior
Wydania specjalne
Historia gry
Monopoly w Polsce
Mistrzostwa Świata
Ciekawostki
Matematyczna teoria gry







Rekwizyty

 1 plansza
10 pionków
28 kart Tytuł Własności
16 kart Szansa
16 kart Kasa Społeczna
 1 paczka specjalnych banknotów Monopoly
32 domy
12 hoteli
 2 kostki

Podstawowe informacje o zasadach gry

MONOPOLY jest grą polegającą na kupowaniu nieruchomości dla pobierania za nie czynszu albo korzystnej odsprzedaży. Gracze starają się pomnożyć swój kapitał, bo najbogatszy zostaje końcowym zwycięzcą. Rozpoczynając z pola "START" przesuwaj pionek po planszy, zgodnie z liczbą oczek wyrzuconych na kostkach. Gdy wejdziesz na pole, stanowiące nieruchomość, nie należącą jeszcze do nikogo, możesz kupić ją z banku. Jeżeli nie zdecydujesz się na zakup, nieruchomość jest sprzedawana w drodze licytacji. Gracz posiadający nieruchomości pobiera czynsz od graczy, których pionki zatrzymują się na jego własności. Budowa domów i hoteli znacznie zwiększa pobierany czynsz - rozsadek podpowiada więc stawianie budynków, gdzie tylko jest to możliwe. Jeżeli pilnie potrzebujesz gotówki, bank udzieli ci kredytu pod zastaw twoich nieruchomości. Musisz dokładnie wykonywać polecenia wynikające z kart Szansa i Kasa Społeczna. A czasami możesz trafić do więzienia ...

Plansza Pionki

Choć teraz trudno w to uwierzyć, w pierwszych egzemplarzach Monopoly ... nie było żadnych pionków ! Producent gry proponował, żeby jako pionków użyć drobnych przedmiotów, na przykład monet.






Euromonopoly



Monopoly Travel



Monopoly Junior



Historia gry

Reprodukcja patentu Charlesa Darrowa z roku 1935

Kto i kiedy wymyślił grę w Monopoly ? Popularna legenda głosi, że dokonał tego w roku 1933, bezrobotny inżynier Charles Darrow. Nie miał on pieniędzy na kupowanie zabawek dla swoich dzieci, więc postanowił sam zrobić dla nich grę. Na ceracie narysował planszę, z kawałków drewna wystrugał domy i hotele, posługując się starą maszyną do pisania przygotował karty własności oraz pieniądze i tak powstał pierwszy egzemplarz Monopoly. Rodzinie i znajomym bardzo spodobała się gra. Wiele osób prosiło autora o jej skopiowanie, bo chcieli zagrać u siebie w domu. Ale narysowanie wszystkich elementów zajmowało cały dzień i wynalazca nie był w stanie nadążyć z produkcją. Zwrócił się o pomoc do znajomego drukarza. Teraz teksty na kartach oraz czarne linie, wyznaczające pola na planszy, były drukowane, a autor musiał tylko je pokolorować i produkcja wzrosła do 6 sztuk dziennie. Czując, że jest szansa na sprzedaż gry w całych Stanach Zjednoczonych, a nie tylko wśród bliższych i dalszych znajomych, inżynier Darrow zaproponował w 1934 roku swój pomysł firmie Parker Brothers, największemu producentowi gier w Ameryce. Eksperci Parkera znaleźli aż 52 błędy, z których największym był zbyt długi czas rozgrywki. Jednak autor nie poddał się. Przekonał właścicieli zaprzyjaźnionej drukarni, aby na kredyt wydrukowali mu wszystkie elementy gry i rozpoczął sprzedaż w sklepach zabawkowych Nowego Jorku. Gra okazała się przebojem. Wieści o tym dotarły do prezesa firmy Parker Brothers, który zmienił zdanie i kupił od autora licencję na produkcję Monopoly. Charles Darrow został milionerem, a gry, którą kiedyś narysował na kawałku ceraty, sprzedano już ponad 200 milionów sztuk.
To jest całkiem prawdziwa historia, z jednym małym wyjątkiem. Charles Darrow nie wymyślił gry Monopoly! Trudno sobie zresztą wyobrazić, by jedna osoba była w stanie opracować w krótkim czasie tak skomplikowaną grę. Trzeba rozegrać wiele partii, aby odpowiednio dobrać ceny działek, domów i hoteli, wartości opłat i stworzyć inne przepisy gry. Ile czasu to zajęło w przypadku Monopoly ? Prawdopodobnie około ... 30 lat i wymagało udziału wielu osób.


Reprodukcja patentu Elizabeth Magie z roku 1904
Pierwsz± z nich była Elizabeth Magie, która w 1903 roku opracowała grę "Wła¶ciciele nieruchomo¶ci". Plansza tej gry składała się z 40 pól, w¶ród których były 4 dworce kolejowe, wodociągi, elektrownia i 22 działki. Było też kilka pól podatkowych i więzienie. Działek było 22 - tak, jak teraz w Monopoly, ale nie miały one nazw ani kolorowych oznaczeń. Przepisy gry stopniowo zmieniały się, dzięki pomysłom wielu nieznanych graczy. Ktoś zaproponował, by działkom nadać nazwy ulic, ktoś wymyślił połączenie ulic w dzielnice, przez oznaczenie ich tym samym kolorem, ktoś uznał, że posiadanie całej dzielnicy powinno być nagradzane podwojeniem czynszu. Ktoś wreszcie wpadł na pomysł podwyższania wartości ulic, poprzez budowanie na nich domów i hoteli. Gra była rozgrywana na wykonanych najczęściej domowym sposobem planszach, na których gracze umieszczali nazwy ulic i dworców ze swojego miasta. Prawdopodobnie Charles Darrow "odkrył" grę w Monopoly, grając w nią u znajomych, zrobił w domu własny egzemplarz i tak zaczęła się wyżej opisana, historia Monopoly.


Mistrzostwa Świata w Monopoly
Ciekawostki
Matematyczna teoria gry